Mucjusz ScewolaLegendarny bohater Rzymu

Historia Mucjusza Scewoli - człowieka, który został bohaterem. Historia bohatera, który stał się legendą. 

W roku 508 p.n.e. Rzym oblegały wojska Etrusków. Gajusz Mucjusz Cordus, otrzymawszy uprzednio zgodę senatu, wyruszył do obozu wroga. Miał do wykonania misję: zgładzić etruskiego króla - Larsa Porsennę

Dotarł do celu udając jednego z etruskich żołnierzy. Udało się także zbliżyć do świty króla. Tutaj jednak pojawił się pewien problem. Nie wiedział jak wygląda Porsenna i przez pomyłkę uśmiercił nadwornego pisarza, którego wziął za króla. Zabójcę natychmiast schwytano i postawiono przed władcą. Zażądał on od Gajusza wydania ludzi biorących udział w spisku. Gdyby tego nie zrobił, miał zostać poddany torturom. 

Matthias Stomer - Mucjusz Scewola przed Larsem Porsenną.

Rzymianin odpowiedział królowi, że tego nie uczyni, a na jego miejsce  przybędą inni - odważni, młodzi ludzie. Po tych słowach włożył w ogień swoją prawą rękę. W ten sposób pokazał Etruskom, że nie lęka się tortur ani śmierci. Król był zaskoczony determinacją i męstwem więźnia. Postanowił go wypuścić, a następnie zawarł pokój z Rzymianami. 

W wyniku poparzeń, Gajusz miał sprawną tylko lewą rękę, więc ludzie zaczęli nazywać go Scewola, to znaczy Leworęki lub Mańkut. Od tamtego czasu, wszyscy potomkowie Gajusza Mucjusza nosili właśnie taki przydomek

Scenę ukazującą Scewolę przed królem Porsenną uwieczniło wielu znanych malarzy. Między innymi Matthias Stomer oraz Peter Paul Rubens i jego uczeń Antoon van Dyck.

GRAMMATICVS

Peter Paul Rubens i Antoon van Dyck - Mucjusz Scewola przed Porsenną.