Neron i Iuvenalia


Neron i Iuvenalia

Juwenalia – radosne, majowe święto studentów. Można je tłumaczyć jako Święto Młodości lub Igrzyska Młodzieńców, a swoją nazwę (łac. Iuvenalia) zawdzięczają… Neronowi. Wprowadził je w 59 roku n.e., kiedy miał 21 lat i już od pięciu lat był cesarzem.

Młodzieńcy w tym wieku po raz pierwszy golili brody i było to święto rodzinne. W przypadku cesarza stało się ono czymś wyjątkowym. Z tej okazji w ogrodach przy wzgórzu watykańskim, gdzie władca miał swój prywatny teatr i cyrk (w znaczeniu toru wyścigowego dla rydwanów), Neron zorganizował igrzyska. Polegały one na współzawodnictwie w śpiewie, tańcu i grze aktorskiej.

W rywalizacji wziął udział cesarz, który śpiewał przed publicznością. Wbrew niektórym opiniom, Neron posiadał talent aktorski i poetycki, a jego występ przyjęto burzą oklasków. Któż ze słuchaczy śmiałby nie oklaskiwać władcy? Zresztą w owym czasie nie poznano jeszcze Nerona z najgorszej strony, choć już krążyły pogłoski o tym, że kazał zamordować swoją matkę. Wesołe zabawy zakończyły się nocną biesiadą dla ludu

W kolejnych latach igrzyska były powtarzane, lecz inni cesarze rzadko do nich wracali. Pierwsze Juwenalia jako święto studentów obchodzono w Krakowie około 1400 lat po wprowadzeniu przez Nerona Święta Młodości.

GRAMMATICVS