Barcelona - świątynia Augusta

 

Świątynia Augusta

W Barcelonie możemy znaleźć fragment budowli, która kiedyś była sercem Barcino. Właśnie tak 2000 lat temu nazywało się to miasto. 


Barcino było kolonią, na założenie której pozwolenie wydał cesarz August. Jemu też została poświęcona świątynia stojąca w centrum forum, najwyższym punkcie rzymskiego miasta. August, za zgodą senatu został po śmierci zaliczony w poczet bogów. Świątynię wzniesiono pod koniec pierwszego wieku n.e. na polecenie Tyberiusza, adoptowanego syna i następcy pierwszego cesarza.  

Budynek miał 37 metrów długości, 17 metrów szerokości i otoczony był 9-metrowymi kolumnami. Sześć z nich stało od strony wejścia. Wewnątrz świątyni znajdowała się jedna nawa. Do czasów dzisiejszych przetrwały zaledwie cztery kolumny świątyni.Pozostałości po budowli można odnaleźć w średniowiecznej dzielnicy Barcelony - Barri Gotic, za katedrą św. Eulalii. Na ulicy Calle Paradís pod numerem 10 znajduje się mały dziedziniec, a w nim kamień młyński, oznaczający najwyższy, ponad 16-metrowy punkt rzymskiego miasta - Mont Taber. 

Kolumn nie widać z zewnątrz. Trzeba wejść do budynku, aby w bocznym patio zobaczyć to, czemu udało się przetrwać przez ponad dwadzieścia stuleci.Niby niewiele, ale znalezienie takich śladów Rzymu sprawia radość. Warto poświęcić chwilę, pójść za wskazówkami nawigacji lub mapy i dotrzeć do tego miejsca. 

Na pewno nie jest to główna atrakcja stolicy Katalonii, ale przypomina o tym, że zanim powstały katedry, parki i kamienice, istniała tam osada Barcino.

Obiekt podlega Muzeum Historii Barcelony (MUHBA), a wstęp do niego jest bezpłatny.

GRAMMATICVS