Wizerunki na monetachPierwsze twarze

Monety w antycznym Rzymie nie służyły jedynie jako środek płatniczy. Były odpowiednikiem dzisiejszych ulotek, pełniły funkcje informacyjne i propagandowe.

W czasach Republiki Rzymskiej, na monetach nie umieszczano wizerunków żyjących ludzi. Dopiero u schyłku republiki, w 44 roku p.n.e. pojawił się na nich obraz ówczesnego dyktatora - Gajusza Juliusza Cezara.

Po jego śmierci, w czasie walk o władzę swoje podobizny na monetach kazał umieszczać OktawianSekstus Pompejusz (syn Pompejusza Wielkiego) i Marek Antoniusz. Byli to ludzie walczący w tamtym czasie o władzę. Monety z własną podobizną wybijał również obrońca rządów republikańskich - Marek Juniusz Brutus - jeden z zabójców Cezara.

To, czy dana osoba była przeciwnikiem lub zwolennikiem republiki, nie miało żadnego znaczenia. Poprzez bicie monet z własnymi wizerunkami, każdy starał się przekonać ludzi o słuszności swoich racji i zaznaczyć własną obecność na rzymskiej arenie. Oczywiście tej politycznej.

Skoro już mowa o arenie, to warto w tym miejscu wspomnieć okrutnego cesarza Kommodusa, wielokrotnie biorącego na niej udział w pojedynkach z gladiatorami i polowaniach na dzikie zwierzęta. Został on jednym z głównych bohaterów oscarowego filmu Gladiator, w reżyserii Ridleya Scotta.

GRAMMATICVS