Natale di Roma

Urodziny Rzymu

Wieczne Miasto ma swoje wyjątkowe święto. Włosi nazywają je Natale di Roma, czyli Urodziny Rzymu. Dawno temu przyjęto, że miasto powstało 21 kwietnia 753 roku p.n.e. Skąd wzięła się tak dokładna data? 

Ustalił ją w I wieku p.n.e. rzymski uczony Marek Terencjusz Warron, a pomagał mu w tym, dokonując szczegółowych obliczeń, astrolog i matematyk Lucjusz Tarutiusz Firmanus. Marek Warron zaproponował również system liczenia lat Od założenia miasta - Ab urbe condita. Chodzi oczywiście o Rzym, ponieważ dla starożytnych słowo miasto było z nim równoznaczne. Legendarny Romulus dał początek osadzie, która przez kilkaset lat urosła do rozmiarów potężnej metropolii. Dokładna liczba ludności Rzymu nie jest znana, jednak szacuje się, że w II wieku n.e. miasto miało ponad milion mieszkańców. Zagęszczenie było spore, wszyscy oni zajmowali teren o powierzchni nie większej niż dwa tysiące hektarów.

Po raz pierwszy rocznicę powstania Rzymu obchodzono dokładnie po ośmiuset latach od jego założenia - w 47 roku n.e., podczas panowania cesarza Klaudiusza. Przedtem - 21 kwietnia Rzymianie obchodzili święto oczyszczenia stad i pasterzy, nazywane palilia lub parilia
Palilia swoją nazwę wzięło od bogini Pales, opiekującej się pasterzami, natomiast łacińskie słowo parere znaczy rodzić - stąd właśnie narodzenie Rzymu.Władze miasta organizują obchody Natale di Roma od 1945 roku. Z wielu krajów przybywają grupy zajmujące się rekonstrukcjami historycznymi. Ubrani w piękne, wykonane z detalami antyczne stroje, w tradycyjnej defiladzie przemierzają ulice Rzymu. Organizowane są także inscenizacje i pokazy dla licznie zgromadzonej, czekającej na ten niezwykły dzień publiczności.

Podczas święta spotkamy cesarzy i wodzów, kobiety w pięknych, kolorowych tunikach i sukniach (stolach), dumnie kroczących mężczyzn w senatorskich togach, liktorów, kapłanów i westalki. Między grupami piechurów pojawiają się nawet konni jeźdźcy. Maszerujący legioniści reprezentują różne okresy historii Rzymu, ich ubiory i wyposażenie robią niesamowite wrażenie. Tak wielu rzymskich żołnierzy w jednym miejscu można zobaczyć chyba tylko podczas Natale di Roma.


W paradach nie może zabraknąć gladiatorów i gladiatorek (kobiety też nimi były), którzy w pokazowych walkach demonstrują swoje umiejętności. Zauważyć trzeba także wyraźnie różniące się od rzymskich legionistów, pochodzące z prowincji wojska pomocnicze - auxilia. Tu i ówdzie dostrzeżemy prowadzone przez żołnierzy psy bojowe. Po prezentacjach musztry, czy walkach Rzymian z barbarzyńcami, miło jest popatrzeć na kobiety wykonujące z wielką gracją antyczne tańce. 

W tym (2024) roku 21 kwietnia przypada w sobotę. Jest to więc doskonała okazja na przedłużenie obchodów Natale di Roma niedzielę. Miasto organizuje wiele atrakcji. Będą więc parady, konferencje, spotkania i bezpłatne zwiedzanie. Dawna Stolica Świata – Caput Mundi, Wieczne Miasto obchodzi dziś kolejne urodziny. Wszystkiego najlepszego! 

GRAMMATICVS