Ara Pacis - Ołtarz PokojuOłtarz Pokoju

Marmurowy, monumentalny Ołtarz Pokoju (Ara Pacis) powstał z inicjatywy cesarza Oktawiana Augusta. Stanął na Polu Marsowym w Rzymie, dla upamiętnienia zakończenia długich wojen domowych i wprowadzenia Pax Romana - pokoju rzymskiego.

Przez Pax Romana Rzymianie rozumieli, iż porządek przez nich wprowadzony zapewnia całemu znanemu im światu pokój i wszelkie dobrodziejstwa. Bogato rzeźbiony zabytek składa się z z właściwego ołtarza ofiarnego (stół i skrzydła boczne) oraz marmurowego ogrodzenia z przejściami bocznymi.Przedstawione wyżej zdjęcie zostało wykonane na zewnątrz budynku, w którym znajduje się zabytek. Dzięki temu powstał ciekawy efekt naturalnego fotomontażu ulicy i drzew, odbijających się w okiennych szybach. Wydaje się nawet, jakby jedno z drzew wyrosło centralnie w wejściu do Ara Pacis.

Ołtarz poświęcono w 9 roku p.n.e. Należy dodać, iż Pokój (łac. Pax) była boginią, według rzymskich wierzeń córką najwyższego boga - Jowisza i Iustitii - bogini sprawiedliwości. Decyzję o budowie podjął senat właśnie w dzień będący świętem bogini Pax, 4 lipca 13 roku p.n.e.

W Czynach boskiego Augusta, fundator ołtarza napisał: (...) senat głosował za poświęceniem Ołtarza Pokoju w świątyni na Polu Marsowym za mój powrót i zobowiązał sędziów, kapłanów i westalki dziewice do odprawiania dorocznych ofiar.Na ścianie budynku muzeum Ara Pacis można zobaczyć współczesną, lecz napisaną oczywiście po łacinie wersję Czynów Augusta. Świetny pomysł, który robi naprawdę duże wrażenie.

Res Gestae Divi Augusti - Czyny boskiego Augusta to autobiografia pierwszego rzymskiego cesarza, która została wyryta i wystawiona publicznie dla wszystkich. W 35 rozdziałach Oktawian August opisał swą karierę jako polityka, od 19 roku życia, aż do śmierci. Ze szczegółami wymienił dokonania w czasie swych rządów.

GRAMMATICVS