Zamek w Neapolu


Historia pewnego zamku

Castel dell'Ovo w Neapolu, czyli Zamek Jajeczny. Obecny kształt zamku, jak i sama nazwa powstały w średniowieczu. Starożytni osiedlili tę wysepkę już w VI wieku p.n.e. Rzymski wódz i polityk Lukullus, znany też z przepychu i wystawnego życia, wybudował tutaj w I wieku p.n.e. piękną willę.Cztery wieki później miejsce to przekształcono w obiekt wojskowy, który stał się miejscem zesłania ostatniego cesarza zachodniorzymskiego. Nazywał się Flawiusz Romulus Augustus, a do historii przeszedł znany bardziej pod imieniem - Romulus Augustulus, czyli Romulus Auguścik. Kiedy chłopiec miał 12 lat, jego ojciec - Orestes, po obaleniu poprzedniego cesarza umieścił go na tronie, a sam pełnił funkcję naczelnika wojsk.

Niecały rok później, germański wódz Odoaker 4 września 476 roku zdetronizował cesarza i zesłał do Castellum Lucullanum w Neapolu. Ta data jest często uważana za symboliczny koniec starożytności. W zamku Lukullusa chłopiec prawdopodobnie żył jeszcze długo, pobierając rentę od nowych władców Rzymu.
 


Pozostaje jeszcze sprawa nazwy – Zamek Jajeczny... Nie, to nie ze względu na jego kształt. Wszystko to za sprawą legendy powstałej w średniowieczu, lecz mającej związek z wielkim starożytnym poetą – Wergiliuszem

Otóż legenda opowiadała o tym, że Wergiliusz miał magiczne jajko. Poeta został pochowany w Neapolu, więc wysnuto historię o wmurowaniu tegoż jajka w fundamenty zamku. Budowlę miała od tej pory być jeszcze mocniejsza.

GRAMMATICVS