Pradawny RzymDawno, dawno temu…

Jaki był dawny, ten naprawdę dawny Rzym - z końca okresu królewskiego i początku republiki? Muzeum Cywilizacji Rzymskiej (znajdujące się w Wiecznym Mieście) posiada w swoich zbiorach makietę, dzięki której można zobaczyć jak wyglądało miasto w V wieku p.n.e. 

Model archaicznego Rzymu wykonano z gipsu w skali 1:1000. Do jego stworzenia wykorzystano badania archeologiczne, przeanalizowano publikacje naukowe i dostępne źródła historyczne.Na makiecie nie dostrzeżemy jeszcze budowli, które przetrwały do naszych czasów. Na próżno więc wypatrywać Koloseum, term, czy nawet akweduktów. Te miały powstać nieco później, na przestrzeni kilku następnych stuleci. Można za to dokładnie zobaczyć ukształtowanie terenu - siedem wzgórz, na których powstał Rzym. Ich wyraźnie zarysowane zbocza były w tamtych czasach bardziej strome niż obecnie, co dokładnie pokazano na makiecie.

W zakolu Tybru znajdują się niezamieszkałe, podmokłe tereny Pola Marsowego. Widać też dokładnie Mury Serwiańskie – pierwsze miejskie obwarowania, przypisywane królowi Serwiuszowi Tuliuszowi. Na szczytach wzgórz stoją świątynie, spośród których na Kapitolu wyróżnia się największa, poświęcona Trójcy Kapitolińskiej – Jowiszowi, Junonie i Minerwie. 

Przyglądając się makiecie uwagę zwraca Ponte Sublicio – zbudowany z drewna, jedyny w tamtych czasach most na Tybrze, a w jego pobliżu - Dolinie Murcji wyraźnie rysuje się znajomy kształt największego cyrku, znanego jako Circus Maximus.

Jeśli ktoś chciałby zobaczyć makietę w 3D, a nie wybiera się w najbliższym czasie do Rzymu, może to uczynić zdalnie TUTAJ - dzięki Google Arts & Culture. 

GRAMMATICVS