Rzymski cmentarz w BarcelonieCmentarz w Barcino

Jednym ze śladów Imperium Romanum w Barcelonie jest rzymska nekropolia. Wzdłuż dawnej drogi (tak umiejscowione były cmentarze), znajduje się 70 grobów datowanych na II-III wiek n.e.


Cmentarz był położony poza Barcino (dawna nazwa Barcelony), gdyż rzymskie przepisy nakazywały pochówek poza murami miast. Zasad tych przestrzegano bardzo skrupulatnie, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób.Nekropolia znajduje się obecnie w dzielnicy Barri Gotic, przy placu Villa de Madrid, niedaleko barcelońskiej Rambli i Placu Katalońskiego. Na tym miejscu stał niegdyś klasztor św. Teresy, który spłonął w roku 1936.

W latach 50. XX wieku postanowiono, że powstanie tutaj plac o nazwie Villa de Madrid. Podczas prowadzenia robót ziemnych pod budynek znajdujący się na placu, w roku 1956 natknięto się na pozostałości rzymskiego cmentarza.Prace archeologiczne prowadzone były w dwóch etapach: pierwszy w roku 1956, a drugi w 1959. Oddział obecnego Muzeum Historii Barcelony powstał w tym miejscu dopiero w 2008 roku.

Groby są bardzo dobrze zachowane, ponieważ zostały przykryte grubą warstwą osadów, naniesionych przez płynące opodal strumienie. Dzięki temu, że miejsca pochówku znajdowały się pod ziemią, nie zostały wykorzystane jako materiały budowlane.Rzymska nekropolia na pewno nie jest na liście „Top 10” najważniejszych zabytków Barcelony, niemniej jednak odwiedzając to miasto mamy doskonałą okazję, aby podczas wizyty w stolicy Katalonii zobaczyć zabytki z czasów rzymskiego imperium. W swoim ogromie sięgało ono również do Hiszpanii i pozostawiło tam trwały ślad.

Cmentarz można bezpłatnie oglądać z zewnątrz o każdej porze. Jeśli ktoś chciałby zejść niżej i zobaczyć groby z bliska, wówczas trzeba w określone dni zakupić bilet.

GRAMMATICVS