Mozaika z Pompejów
Życie i śmierć

W Pompejach zdobiła podłogę jednego z domów. Z pozoru jest to zwyczajna mozaika. Ciekawa, kolorowa, przyciągająca uwagę. Okazuje się jednak, że obraz ten wypełniają symbole przemijającego życia i nieuchronnej śmierci.

Czaszka to inaczej śmierć zawieszona na nici życia i postawiona na kole, oznaczającym szczęście - inaczej rzymską boginię Fortunę. Cała mozaikowa konstrukcja wisi na drewnianej poziomicy, używanej przez budowniczych. 

Na razie jest zachowana równowaga i jeszcze nie wiadomo, w którą stronę potoczy się koło Fortuny. Jeśli w lewą - człowiek będzie bogaty, jeśli w prawą - biedny. 


Bogactwo przedstawione jest tutaj jako purpurowy płaszcz, berło i wieniec. Biedę natomiast oznacza zwykły płaszcz, laska żebraka i tobołek

Nić życia w końcu się zerwie, nie ma znaczenia czy człowiek będzie bogaty, czy biedny. Kiedy to nastąpi, dusza uleci spod czaszki do nieba jak motyl, który jest jej symbolem. 

Mozaika znajduje się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Neapolu. Stała się rozpoznawalna za sprawą serialu Rzym, gdzie w czołówce przez kilka pierwszych sekund widać, jak czaszka niespokojnie kołysze się na kole, a motyl już macha skrzydełkami.

GRAMMATICVS

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu.