Fontanna MascheroneMaszkaron na Awentynie

Przy Bazylice św. Sabiny na rzymskim Awentynie można zobaczyć ciekawy zabytek. To Fontanna Mascherone, z maszkaronem - rzeźbionym motywem podobnym do głowy człowieka, bądź postaci fantastycznej. 

Fontannę umiejscowiono przy niszy w ceglanym murze, obok wejścia do parku Savello, nazywanego też Ogrodem Pomarańczowym. W tym zacisznym miejscu posadzono wiele drzew pomarańczowych, a jego dodatkową atrakcją jest wspaniały punkt widokowy na miasto.


Rzym widziany z parku Savello.

Historia rozpoczyna się od momentu, kiedy w 1588 roku niedaleko Łuku Septymiusza Sewera na Forum Romanum znaleziono granitowy zbiornik, który został wykorzystany jako misa do fontanny. Ozdobiono ją rzeźbą wykonaną w roku 1593 przez Bartolomeo Bassi, na podstawie rysunków Giacomo della Porta.

Cornelis van Poelenburgh - Widok na Campo Vaccino. Obraz z 1620 r.

Fontanna z maszkaronem stała więc na dawnym Forum Romanum, które nazywano w tamtym czasie Campo Vaccino - Krowie Pole. Skąd taka nazwa? W tym miejscu, wśród antycznych ruin wypasano bydło, a granitowa misa służyła jako poidło dla zwierząt

Na początku XIX w., na życzenie ówczesnego papieża Piusa VII, rzeźba i zbiornik zostały rozdzielone, aby zdobić dwie inne fontanny. Maszkaron trafił do Porto Leonino, a pod koniec XIX w. do miejskich magazynów. Natomiast misa do dziś jest częścią Fontanny Dioskurów na Piazza del Quirinale, przy Pałacu Kwirynalskim w Rzymie. 


Dopiero w 1936 roku postanowiono skomponować elementy w podobny sposób, jak ustawione były przed laty i umieścić przy Bazylice św. Sabiny. 

Rzeźba jest oryginalna, lecz widoczna pod nią starożytna wanna termalna ma inny kształt i jest dużo mniejsza od oryginalnej misy, która stała niegdyś na Forum Romanum. Nie zmienia to jednak faktu, że tworzą razem piękną fontannę, którą możemy dziś oglądać.

GRAMMATICVS