Ślady Rzymu w AtenachAteny Rzymskie 

Oprócz opisanego [TUTAJ] Łuku Hadriana, w stolicy Grecji znajdziemy jeszcze kilka śladów po antycznych Rzymianach. 

Rzymska Agora, lub inaczej Forum Rzymskie w Atenach powstało około 10 roku p.n.e. za panowania cesarza Augusta i przy jego wsparciu finansowym. Zbudowano je 150 metrów od Agory Greckiej, w której było już zbyt mało miejsca na działalność handlową.

Forum zajmowało plac w kształcie prostokąta o wymiarach około 98 na 111 metrów. Naokoło znajdowały się portyki ze sklepami. W II wieku n.e., podczas rządów cesarza Hadriana miejsce to zostało przebudowane. 

Na forum można było się dostać przez dwa ogromne wejścia, po wschodniej i zachodniej stronie. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Wieża Wiatrów oraz Biblioteka Hadriana.

* * *
Jedynym ocalałym wejściem na forum jest zachodnia Brama Ateny Archegetis. Jej budowę sfinansował Juliusz Cezar oraz jego adoptowany syn i pierwszy cesarz - Oktawian August. Ateńczycy postanowili, że zadedykują to wejście patronce miasta - bogini Atenie. Mówi o tym inskrypcja wyryta na zabytku.

* * *
Wieża Wiatrów jest ośmiokątnym budynkiem, ściśle przylegającym do Rzymskiego Forum w Atenach. Powstała wcześniej niż sam rynek, bo ok. 50 roku p.n.e. Zaprojektował ją grecki astronom - Andronikos z Kyros. Wysokość zabytku wynosi prawie 14 metrów, a średnica 8 metrów. Wieża służyła jako obserwatorium pogodowe i centrum pomiaru czasu. 

Jej nazwa wzięła się od reliefów przedstawiających osiem wiatrów, po jednym na każdym boku. Poniżej każdego zdobienia znajdował się zegar słoneczny. Wewnątrz czas odmierzał prawdopodobnie zegar wodny

Na szczycie przymocowany był niegdyś wskaźnik kierunku wiatru - postać Trytona, w połowie człowieka (od pasa w górę), a w połowie ryby. Wieża Wiatrów jest jednym z najlepiej zachowanych starożytnych zabytków w Atenach.


* * *
W pobliżu forum znajdują się pozostałości po bibliotece, ufundowanej przez rzymskiego cesarza Hadriana. Budynek powstał w 132 roku n.e.

Sama biblioteka znajdowała się po wschodniej stronie budowli, tam przechowywano książki w postaci papirusowych zwojów. Przylegające do Biblioteki Hadriana sale wykorzystywano jako czytelnie, a pomieszczenia na obrzeżach służyły jako sale wykładowe.

* * *
Rzymskie łaźnie w Atenach zbudowano pod koniec III wieku n.e. Ich powstanie również miało związek z przebudową tego miasta przez cesarza Hadriana, wielkiego entuzjasty sztuki i kultury greckiej. 

Obiekt odnaleziono podczas prac związanych z wykonaniem szybu ateńskiego metra. Po wykonaniu zadaszenia udostępniono je zwiedzającym w 2004 roku. Znajdują się przy Alei Amalias, biegnącej obok Ogrodu Narodowego, w którym znajduje się Zappeion. Termy zostały przebudowane i przywrócone do użytku w ok. V-VI wieku n.e. 

Na terenie obiektu archeolodzy odnaleźli pomieszczenia z malowidłami na ścianach, świadczące o wykorzystaniu łaźni jako schronienia. W czasach bizantyjskich, w podłodze umieszczono widoczne na jednym ze zdjęć gliniane dzbany do przechowywania zboża.

GRAMMATICVS