Diabelski MostEl Pont del Diable

Nazywany jest Diabelskim Mostem - El Pont del Diable, choć jego oficjalna nazwa brzmi Les Ferreres Aqueduct. Miejscowe legendy mówią, że zbudował go sam diabeł, który miał w zamian zabrać duszę pierwszego przechodzącego na drugą stronę mostu. 

W rzeczywistości Pont del Diable jest fragmentem rzymskiego akweduktu, powstałego w latach 27-14 p.n.e., za panowania cesarza Augusta.
 

Rysunek pokazuje w jaki sposób budowano akwedukty.

Był jednym z dwóch akweduktów i dostarczał wodę do Tarraco - obecnej Tarragony w Hiszpanii. Pierwszy pobierał wodę z rzeki Gaià, a El Pont del Diable - z płynącej niedaleko rzeki Francolí. Służył mieszkańcom bardzo długo, gdyż pełnił swą funkcję aż do XVIII wieku.


Wejście do parku, w którym znajduje się akwedukt.

Zachowany fragment rzymskiej inżynierii składa się z 11 łuków dolnych i 25 górnych. Ma długość 217 metrów, a jego maksymalna wysokość wynosi 27 metrów. Na szczycie konstrukcji znajduje się obecnie odkryty, lecz pierwotnie zamknięty kanał, którym woda płynęła najpierw do zbiorników dystrybucyjnych, aby stamtąd doprowadzać ją do Tarraco.

El Pont del Diable niedaleko Tarragony w Hiszpanii.

Obiekt znajduje się 4 kilometry na północ od Tarragony, w pięknie zalesionym parku, do którego wejście jest bezpłatne. Z miasta można dostać się tam łatwo samochodem, bądź dwiema liniami autobusowymi. 

Na zwieńczeniu akweduktu znajduje się kanał wodny.

Osoby lubiące piesze wycieczki mogą tam również dojść o własnych siłach. Trzeba tylko pamiętać, że taka wyprawa w deszczowe dni, lub tuż po opadach może zakończyć się niekoniecznie miłym spacerem błotnistymi ścieżkami.

GRAMMATICVS