Bogini, gęsi i pieniądze

Jak moneta została monetą

Dlaczego słowo moneta, czyli dobrze nam znany metalowy pieniądz zawdzięczamy starożytnym Rzymianom?

W 344 roku p.n.e., w północnej części Wzgórza Kapitolińskiego zakończono budowę świątyni. Dedykowano ją utożsamianej z grecką boginią Herą - Junonie. Otrzymała ona przydomek Moneta, co znaczy Ostrzegająca, Upominająca lub Doradzająca.

Była to więc świątynia Junony Monety, przy której mieszkało stadko gęsi - symbol przywiązania do domu, czystości i czujności. Niecałe pół wieku wcześniej krzyki kapitolińskich gęsi obudziły Marka Manliusza Kapitolinusa, kiedy Galowie najechali Rzym i próbowali zdobyć Kapitol. Dzięki nim udało się obronić wzgórze i ocalić miasto.Co więc łączy świątynię Junony i pieniądze? W pobliżu świątyni powstała mennica państwowa. Z uwagi na sąsiedztwo świątyni Junony Monety, na mennicę mówiono ad Monetam lub po prostu Moneta. Stąd też wzięła się używana do dziś nazwa metalowego pieniądza, bitego w państwowej mennicy.

Dla antycznych Rzymian, bogini Junona Moneta była opiekunką transakcji handlowych oraz uosobieniem bogactwa i pieniędzy. Jej święto obchodzono pierwszego czerwca. W tym dniu została rozpoczęta i zakończona budowa świątyni na Kapitolu. Sama łacińska nazwa Iunius – czerwiec, oznacza miesiąc poświęcony Junonie.

Do dziś używane jest natomiast słowo mające oryginalne znaczenie monety. To monit, który przypomina, upomina i ostrzega. Oba wyrazy pochodzą od łacińskiego monere.

GRAMMATICVS