Kobieta z PompejówKobieta z Pompejów

W zbiorach Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu znajduje się piękny portret kobiety, pochodzący z pierwszej połowy I wieku n.e. - okresu cesarskiej dynastii julijsko-klaudyjskiej.

Mozaikę znaleziono w pompejańskim domu, a dokładnie w pomieszczeniu nazywanym tablinum. Pełniło ono funkcję gabinetu pana domu, w którym przyjmował klientów [więcej TUTAJ] oraz domowego archiwum. Ponadto znajdowały się w nim odlane z wosku pszczelego pośmiertne maski przodków. Im więcej ich było, tym dobitniej świadczyły o świetności i długości rodu i robiły większe wrażenie na osobie wchodzącej do tablinum.


Mozaikę wykonano bardzo realistycznie. Widzimy pogodną twarz, zapewne dobrze sytuowanej kobiety. Jest uczesana według panującej wówczas mody. Na jej uszach można dostrzec kolczyki - prawdopodobnie perłowe, a szyję zdobi sznur pereł. Na uwagę zasługuje odwzorowanie rysów kobiety. Autor mozaiki ukazał także drobne niedoskonałości, takie jak lekko zakrzywiony nos portretowanej osoby oraz delikatną asymetrię jej twarzy.

Kim była kobieta z portretu? Być może żoną pana domu lub inną osobą z jego rodziny. Kimś ważnym dla Rzymianina, spędzającego długie godziny w swoim gabinecie. Czy chciał pochwalić się przed gośćmi  urodą swej żony? A może lubił od czasu do czasu spojrzeć na jej portret, odrywając się od obowiązków? Całkiem możliwe, że tak samo jak dzisiaj mamy powieszone na ścianach fotografie drogich nam osób, tak rzymskie pomieszczenia zdobiły obrazy z podobiznami najbliższych.

GRAMMATICVS