Wyspa Capri i Ogrody Augusta

 PODCAST - Posłuchaj na Spotify 
Ogrody Augusta na Capri

Od początku XX wieku, wijąca się po skalistym zboczu wyspy Capri ścieżka Via Krupp, prowadzi z Małego Portu (Marina Piccola) do położonych około 100 metrów wyżej Ogrodów Augusta. Ich nazwa może jednak wprowadzać w błąd, ponieważ nie są to ogrody sprzed ponad dwóch tysięcy lat. One również powstały w XX wieku.

Początkowo nosiły nazwę Ogrody Kruppa, od nazwiska założyciela - niemieckiego przemysłowca Friedricha Alfreda Kruppa. Od 1918 roku, na cześć pierwszego cesarza Rzymu nazywa się je Ogrodami Augusta. Dzisiaj są one jedną z głównych atrakcji wyspy, gdzie oprócz bujnej roślinności, z wielkich tarasów można podziwiać wspaniałe widoki

Skąd więc nawiązanie do rzymskiego władcy? W 29 roku p.n.e. na Capri przybył Gajusz Juliusz Cezar Oktawian - późniejszy cesarz Oktawian August, który uwielbiał spędzać tam czas. Wyspa była własnością miasta Neapol, z którym Oktawian dokonał zamiany. Oddał za Capri znacznie większą, położoną niedaleko wyspę Ischia. 

Chociaż Ogrody Augusta nie istniały w jego czasach, to i tak miło jest przechadzać się po wyspie, wiedząc że dawno temu należała do rzymskiego cesarza, który tak bardzo lubił na niej przebywać. Kto wie, może właśnie ten zakątek był jednym z jego ulubionych miejsc na Capri? Pytanie to z pewnością dodaje ogrodom jeszcze większego uroku.

GRAMMATICVS