Atlas z Neapolu



Wieczny skazaniec

Atlas Farnezyjski jest powstałą w I lub II wieku n.e. (badacze nie są w tej kwestii zgodni) kopią rzeźby hellenistycznej. Przypuszcza się, że oryginał - marmurowy, ponad dwumetrowy posąg stał początkowo w rzymskiej bibliotece na forum cesarza Trajana.

Tak trzymać! - Chciałoby się krzyknąć, a doprawdy jest co! W mitologii greckiej tytani byli bogami-olbrzymami, istniejącymi jeszcze przed bogami olimpijskimi. Jednym z nich był Atlas, skazany przez Zeusa za udział w wojnie bogów o władzę nad światem na karę dźwigania sklepienia niebieskiego. Jak widać - Atlas wciąż daje radę.


Chociaż już klęczy i ugina się pod ciężarem, nie poddaje się. Patrząc na posąg Atlasa, nie uchodzi uwadze jego ogromny wysiłek. Tytan napina mięśnie i trzyma... Na unoszonej przez siłacza kuli zostały przedstawione gwiazdozbiory, znaki zodiaku oraz linie południków i równoleżników.

Powstaje jednak pytanie: Dlaczego nazwano tę rzeźbę Atlas Farnezyjski? Otóż od XVI wieku jej właścicielem był kardynał Alessandro Farnese. To wyjaśnia pochodzenie współczesnej nazwy. W roku 1800 Atlas trafił do zbiorów Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu i można go tam oglądać do dziś.

GRAMMATICVS