Świątynia na wyspieWyspa Eskulapa

W 291 roku p.n.e. na Wyspie Tyberyjskiej Rzymianie wznieśli świątynię ku czci Eskulapa - boga medycyny. Historyk Tytus Liwiusz wspomniał mówiącą o tym legendę.

Wyspa Tyberyjska i prowadzący na nią Most Cestiusza.

Kiedy w roku 293 p.n.e. Rzym dotknęła zaraza, wysłano poselstwo do greckiego Epidauros, gdzie znajdowała się świątynia Asklepiosa - boga medycyny i uzdrowień, nazywanego przez Rzymian Eskulapem. Posłowie mieli sprowadzić jego posąg, lecz zamiast niego przywieźli świętego węża.

Nie zdołali go przetransportować do miasta. Wąż wypełzł z okrętu i popłynął na wyspę, na której się zadomowił i na niej pozostał. Rzymianie uznali to za znak, że w tym miejscu należy wybudować świątynię Eskulapa. Po trzech latach zakończono prace budowlane. Wtedy też ustała epidemia, co zrozumiano jako wysłuchanie modlitw przez boga.

Eskulap był przedstawiany jako brodaty mężczyzna trzymający laskę, wokół której wije się wąż - po dziś dzień utożsamiany z medycyną. Wyspa Tyberyjska jest niewielka - ma powierzchnię niecałych dwóch hektarów, a jej kształt można porównać do łodzi. Dodatkowo brzegi ozdobiono blokami skalnymi trawertynu, a w centrum postawiono obelisk przypominający maszt. 


W I wieku p.n.e. powstały dwa mosty prowadzące na wyspę: od strony miasta Most Fabrycjusza, a od strony Zatybrza Most Cestiusza. Być może chodzi o tego samego Cestiusza, o którego grobowcu w kształcie piramidy można przeczytać TUTAJ.  Tuż koło nich znajdowała się najstarsza budowla na Tybrze - Most Emiliusza, nazywany również Zarwanym Mostem (wł. Ponte Rotto). Wielokrotnie odbudowywany, przestał ostatecznie pełnić swoją funkcję po powodzi w 1598 roku. 

Ponte Rotto.

Na zdjęciu widać pozostawione jedno, zabytkowe przęsło. Mosty wzięły swe nazwy od Rzymian finansujących te przedsięwzięcia budowlane. Z Wyspą Eskulapa i cesarzem Klaudiuszem jest również związana pewna ciekawa historia spisana przez Swetoniusza, która znajduje się TUTAJ.

GRAMMATICVS